Blue Flower

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie "Res Carpathica" objęło patronat medialny projektu „Muzyka bez Granic”.

Organizatorem projektu "Muzyka bez granic" jest Fundacja Dobra Wola. Współorganizatorami projektu są: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Szałas „Groń”, Pensjonat „Trzy Korony”, a po stronie słowackiej ‒ Ľubovnianske Osvetové Stredisko, a partnerem - Karpacka Rada Naukowa. Autorką projektu "Muzyka bez granic" jest dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest, z jednej strony, udokumentowanie muzycznej kultury ludowej pogranicza polsko-słowackiego (region Pienin i Magury Spiskiej) i dotarcie do muzyczno-kulturowych więzi po obu stronach granicy, z drugiej zaś utrwalenie nigdy dotąd niezarejestrowanej tradycji muzycznej górali zamieszkujących niegdyś wsie tzw. Rusi Szlachtowskiej włącznie z całym repertuarem muzycznym ostatniego muzykanta – skrzypka pienińskiego – Jana Kubika. Działania w ramach projektu obejmą następujące miejscowości: Krościenko, Szczawnica, Jaworki, Szlachtowa, Czarna i Biała Woda, Kamionka, Velki Lipnik, Litmanowa, Mała Frankowa. Mieszkańców tych miejscowości od najdawniejszych czasów łączą wspólne tradycje kulturowe, w tym muzyczne, bo "muzyka przenika granice". W ramach projektu przewidziano serię ekspedycji dokumentacyjnych (z użyciem sprzętu audio i wideo), podczas których zostaną nagrane najstarsze, często zapomniane, pieśni i tańce, odtwarzane z pamięci mieszkańców tych miejscowości. Seria wywiadów pozwoli na dotarcie do kontekstów funkcjonowania pieśni i tańców oraz zrozumienie miejsca i roli muzyki w życiu społecznym.

Efektem finalnym projektu "Muzyka bez granic" będzie film dokumentalny o muzycznych więziach i kulturze pogranicza polsko-słowackiego. Pracy nad realizacją filmu podejmą się Krzysztof Krzyżanowski oraz Justyna i Piotr Kłapytowie. W ramach projektu oprócz dokumentacji etnomuzycznej zorganizowane zostaną: koncerty zespołów z Velkiego Lipnika i Kamionki (30 lipca – Jaworki, druga połowa sierpnia ‒ Szczawnica oraz w sierpniu po stronie słowackiej), spotkanie integracyjne mieszkańców dawnej Rusi Szlachtowskiej z góralami polskimi oraz Rusinami i góralami ze Słowacji, warsztaty muzyczne i zabawy integracyjne oparte na wspólnym śpiewie mieszkańców wiosek biorących udział w projekcie. Przeprowadzone zostaną także wywiady biograficzne. Wsparty zostanie repertuar zespołu im. Jana Malinowskiego i  Kapeli Zbójnickiej ze Szczawnicy, Kapeli Jaśka Kubika z Krościenka oraz Barwinok z Kamionki o reliktowe, najbardziej archaiczne i zapomniane formy pieśniowe zebrane w projekcie. 

Projekt będzie miał kilka odsłon w ciągu 2017 roku, a zakończy się w grudniu. 

Strona projektu na facebooku: https://www.facebook.com/Muzyka-bez-granic-339385223124412