Blue Flower

11 marca w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178A w Warszawie (Powiśle-Solec) o godz. 18 spotkanie będzie miało górski, ale tym razem nie karpacki charakter - jego tytuł to "Górale z Wyżyny Tybetańskiej i ich wychodźcze losy".

W programie:

  • film "Norbulingka - Tybet na wygnaniu"
  • debata o przyszłości kultury tybetańskiej z udziałem dr hab. Agaty Bareja-Starzyńskiej z Uniwersytetu Warszawskiego i Adama Kozieła z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka;
  • pokaz zdjęć Bartosza Kozakiewicza i opowieść "Górale w tropikach" Bartosza Kozakiewicza i Krzysztofa Renika;
  • wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Dziuk "Indyjskie lata Tybetańczyków"

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Renik, dziennikarz, publicysta i antropolog kultury.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

12 lutego 2020 w Centrum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy ul Czerniakowskiej 178a (Warszawa Powiśle-Solec) gościć będziemy Mariana Orlikowskiego, do listopada 2019 konsula RP we Lwowie. Wysłuchamy z pierwszej ręki opowieści "Polsko-ukraińskie paradoksy pogranicza. Wspomnienia dyplomaty." Jak zwykle spotkanie zacznie się o godz. 18.

Marian Orlikowski ukończył Filologię Polską i Słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem, nauczycielem, przede wszystkim jest dyplomatą - w czasie swojej kariery spędził na placówkach kilkanaście lat życia (w Sofii, w Moskwie, w Taszkiencie, we Lwowie). Autor opracowań na temat kulturowych aspektów dyplomacji i problematyki działalności organizacji polskich na Wschodzie (ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy). W czasach studiów był aktywnym członkiem turystycznego klubu "Unikat", jest pilotem wycieczek zagranicznych, organizatorem wypraw. Oprócz tego posiada doświadczenie sceniczne (estradowe i teatralne), jest autorem piosenek i utworów poetyckich. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! 

 

Nasze grudniowe spotkanie, ostatnie tegoroczne - tym razem także nie "akademickie", tylko bardzo przedświąteczne. Spotkamy się w klimacie artystycznym tworzonym przez doskonałych wykonawców, którzy jak nikt inny przywołają w kameralnej atmosferze nastrój radosnego oczekiwania Nowego Roku, ale też i zadumy nad czasem, który zamyka się w ramach kalendarza 2019.
Po występie spotkanie "na słodko" i rozmowy o górach, które były i będą, oraz o tym wszystkim, co nas łączy.

Spotkanie ma jak zwykle charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy!

Na pierwszym spotkaniu w 2020 roku będziemy gościć prof. dr. hab. Lecha Mroza, dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Wysłuchamy wykładu p.t.: Wyobrażone granice Huculszczyzny. Znaki tożsamości.

Zapraszamy 8 stycznia 2020 roku na godz. 18 do Centrum im Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ul. Czerniakowska 178a, Warszawa Powiśle-Solec.

IV Biesiada Karpacka odbyła się w dniach 15-17.11.2019.

Relacje z Biesiady można znaleźć:

Zapraszamy do lektury! 

Poniżej archiwalne zaproszenie na imprezę.


Zapraszamy na kolejną, czwartą Biesiadę Karpacką. Co roku jesienną porą spotykamy się w innych karpackich regionach, aby wspólnie pobiesiadować, pozwiedzać okolicę i wysłuchać prelekcji zarówno zaproszonych regionalistów, jak i naszych członków.

W tym roku Biesiada odbędzie się na Pogórzu Przemyskim w Zielonej Polanie w Słonnem nad Sanem w dniach 15-17 listopada. Impreza jest otwarta dla wszystkich, również niezrzeszonych w Stowarzyszeniu Res Carpathica.  

Ramowy program:

Wystąpienia wieczorne (od godz 19 w piątek, od godz. 18.30 w sobotę, kolejność prelekcji do ustalenia):

  • Projekcja filmu "Łukasiewicz nafciarz romantyk" z przedmową producenta filmu Bogdana Miszczaka z TV Obiektyw z Krosna
  • Prezentacja multimedialna "Polska wieś Nowy Sołoniec" autorstwa red. Iwony Piętak z Polskiego Radia Rzeszów
  • Opowieść "Turystyka kulinarna czyli podążaj za smakiem regionalnej tradycji na przykładzie podkarpackiego proziaka i derenia" historyka, dziennikarza i regionalisty z Rzeszowa, Krzysztofa Zielińskiego
  • Nieznane fakty z życia arłamowskiego księcia Kazimierza Doskoczyńskiego w relacji Andrzeja W. Kaczorowskiego
  • Historia uzdrowisk i letnisk przedwojennego województwa lwowskiego w opowieści dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie, Tomasza Roga

Wycieczka sobotnia:

  • Autokarowy objazd najciekawszych miejsc w okolicy Dubiecka, prowadzony przez autora przewodników po Pogórzu Przemyskim i jego wybitnego znawcę, Stanisława "Stasinka" Krycińskiego

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa!

Koszty jednostkowe na osobę: 70 zł - nocleg, 30 zł - obiadokolacja, 20 zł - śniadanie. Orientacyjny koszt wycieczki autobusowej - 30 zł.

Zaliczka - 70 zł na konto Stowarzyszenia "Res Carpathica" z dopiskiem "IV Biesiada Karpacka".

Dojazd we własnym zakresie. Do Dubiecka można dojechać busami z Przemyśla. Dalej, do Zielonej Polany - będziemy organizowali podwózki w ramach potrzeb i możliwości. Obiadokolacja w piątek o 17:30. Początek wystąpień o 19:00. W niedzielę wyjazd ok. 9. Planujemy dodatkową atrakcję na niedzielne przedpołudnie - szczegóły podamy w późniejszym terminie. Będziemy również starali się kontaktować ze sobą osoby z tych samych miejscowości, aby wykorzystać ewentualne puste miejsca w samochodach i ułatwić podróż niezmotoryzowanym. 

Stanisławowi Krycińskiemu dziękujemy za udostępnienie zdjęcia wykorzystanego w plakacie Biesiady.